MLL eli Mannerheimin Lastensuojeluliitto on valtakunnallinen kansalaisjärjestö, joka edistää lapsen oikeutta hyvään ja onnelliseen lapsuuteen sekä turvaa yhteiskuntamme tulevaisuutta. MLL:n kuuluu 87 000 jäsentä ja 556 paikallisyhdistystä ympäri Suomea (2016).

MLL:n Paltamon yhdistyksen tarkoitus on edistää lasten, nuorten ja perheiden perusturvallisuutta, hyvinvointia ja tervettä kehitystä Paltamossa. Olemme osa valtakunnallista Mannerheimin Lastensuojeluliittoa. Kuulumme alueellisesti MLL:n Kainuun piiriin.

Toimintamme tärkeitä arvoja ovat

- lapsen ja lapsuuden arvostus
- yhteisvastuu
- ilo
- inhimillisyys
- suvaitsevaisuus

Paltamon yhdistyksen toimintaan kuuluu mm.

Perhekahvila avoinna kaikille maanantaisin klo 9.00-12.00. HUOM! Perhekahvila tällä hetkellä kesätauolla! Vaarankyläntie 3 (vanhan valkean koulun entinen opettajainhuone). Mukavaa yhdessäoloa, askartelua jne. Kaffe/evästelymaksu 1 €/perhe. Kaikki innokkaat uudet ja vanhat kävijät mukaan, tervetuloa! Lisätietoja perhekahvilavastaava Hanna Kinnunen-Tolonen 050-4302969 hanna.k.tolonen@gmail.com.

Tapahtumat lapsille, nuorille ja perheille

Retket lapsille ja perheille

Keräykset mm. Kevätilo-keräys

Avustustoiminta, mm. EU-ruokaa ja Hyvä joulumieli –lahjoitukset

Vaikuttaminen: Lasten, nuorten ja perheiden asioihin vaikuttaminen